Pojawienie się na rynku szczepionki przeciwko boreliozie byłoby prawdziwym przełomem – mówi wirusolog prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, odnosząc się do rozpoczęcia trzeciej fazy badań klinicznych nad preparatem, prowadzonych przez firmę Pfizer. W Polsce co roku diagnozuje się boreliozę u ok. 20 tys. osób.
Borelioza – podstępna choroba o wielu twarzach

Jak wyjaśnia prof. Szuster-Ciesielska, ekspertka z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS w Lublinie, borelioza stanowi duży problem ze względu m.in. na to, że latami przebiega skąpo- lub bezobjawowo.

– Choroba występuje po ukłuciu przez kleszcza zakażonego krętkami rodzaju Borrelia. Są to bakterie otoczkowe, które są trudno zwalczane przez nasz układ odpornościowy. Bakterie te są ruchliwe, przemieszczają się, zaszywają się w różnych miejscach organizmu, czekając na lepsze warunki do rozwoju – wyjaśnia prof. Szuster-Ciesielska.

wiecej Źródło: Puls Medycyny
https://pulsmedycyny.pl/szczepionka-przeciwko-boreliozie-w-2025-r-prof-szuster-ciesielska-to-bylby-przelom-1158702?fbclid=IwAR1XRm54vyvF4QVDBbPK74WrcWeH8lvlIORRT11S8lofH_XTwPbEPsdeBg0