Najskuteczniejszą formą jest niedopuszczenie do żerowania kleszcza na psie. Obowiązkowe jest  przeglądanie psa po spacerze . Unikajmy wysokich i suchych traw, pól i łąk, lasów liściastych z dużą liczbą zwierzyny.  Większość kleszczy bytuje na granicach miast, użytków rolnych, przy ścieżkach i traktach wydeptanych przez dziką zwierzynę. Ostatnio zwiększa się ich inwazyjność również w miastach.

Warto zabezpieczyć psa za pomocą preparatów biobójczych. Obroże z przebadanymi składnikami (jak na przykład ForestoKiltixScalibor), krople podawane na skórę (FiprexAdvantix) to dobry start.   Prawidłowo zabezpieczony pies czy kot będzie zabijał kleszcza zaraz po tym jak wbije się on w skórę. Preparat biobójczy rozprowadzony w warstwie lipidowej naskórka, czyli tłuszczyku podskórnego porazi układ nerwowy kleszcza powodując śmierć, zasuszenie i odpadnięcie.

Spraye z fipronilem (Fiprex Spray) dobrze sprawdzają się jako dodatkowe zabezpieczenie. Preparat dostępny w sprayu będzie bardziej rozcieńczony i potrzeba go więcej użyć, stosujemy na sierść nie na skórę,  jego nośnikiem jest alkohol, który szybko paruje. Obroże zawierające geraniol niestety pachną mocno i mogą drażnić psa. Działają krócej a ich działanie głównie opiera się na efekcie odstraszania zapachem.

Tabletki na kleszcze to jeszcze nowość na polskim rynku i niestety temat niezbyt dobrze poznany przez właścicieli psów.

Większość osób wierzy, że preparat który stosuje zabezpiecza pupila na 100%. Niestety tak nie jest. Większość problemów wynika z nieprawidłowego stosowania takich preparatów.

Doraźnie polecamy stosowanie sprayów biobójczych z przeznaczeniem dla zwierząt. Działają do kilku godzin i zabijają każdego kleszcza i komara jaki zajdzie w kontakt z jej substancją czynną np. Ixoder. Najpopularniejszą będzie DEET  Warto samemu użyć czegoś takiego opryskując buty i skarpetki przed wyjściem na przechadzkę. Preparat ten pod ludzkim odpowiednikiem dostępny jest jako Moskilex.

Najskuteczniejszą ochroną będzie nasza ostrożność, środki podstawowej ochrony typu krople, obroża, tabletki i środki doraźne typu spray. Można też stosować je naprzemiennie lub podwójnie, jednak zalecamy w każdym takim przypadku zapytać się weterynarza czy nie ma przeciwwskazań.

#kleszcze

#babeszjoza

#psy

#bieganiezpsem